Містечко, якого немає: на Любомльщині відродили історію про Опалин

Село Вишнівка – нині населений пункт у складі Рівненської громади. Поселення тут заснували ще у 1638 році як містечко Опалин. Після Першої світової війни воно втратило статус й почало зватися селом. У 1963 році радянська влада перейменувала Опалин у Вишнівку.
Від часу заснування містечка йому надали магдебурзьке право. В різні історичні періоди тут проживали від кількох десятків до кількох тисяч жителів. Нині ж тут мешкає близько сотні жителів.
Ще до повномасштабного вторгнення, наприкінці 2021 року, громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині» у партнерстві з Рівненською сільською радою та гміною Руда-Гута (Республіка Польща) розпочали реалізацію проєкту за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 Європейського Інструменту Сусідства. Його бюджет – понад 60 тисяч євро, із яких 30 тисяч євро припадає на українську сторону.
«Проєкт взяв за мету сприяти збільшенню туристичної привабливості сільських громад українсько-польського прикордоння шляхом кращого використання спільної історичної спадщини. Проєкт передбачав реанімацію Опалина (нині село Вишнівка) як об’єкта спільної історичної та культурної спадщини в межах польсько-українського прикордоння та популяризувати його з туристичною метою.
Основними продуктами проєкту визначили мистецько-краєзнавчий фестиваль «Від давнини до сьогодення», майстер-класи для школярів, транскордонний велопробіг, виставку «Українсько-польське пограниччя. Опалин – пам'ятаємо та пишаємося історичною спадщиною», підготовку публікації «Історія одного містечка. Опалин» та практичний семінар «Кращі практики створення туристичного продукту в сільських громадах України та Польщі», – зазначила на підсумковій конференції менеджерка проєкту Наталія Кролік, презентувавши його мету і завдання.
Наприкінці 2021 року відбулася робоча зустріч партнерів та членів команди проєкту у гміні Руда-Гута Хелмського повіту. У лютому 2022 року, за два тижні до повномасштабної війни, така ж зустріч відбулася й у Рівненській громаді. Тоді ж команда проєкту відвідала Любомльський краєзнавчий музей, де ознайомилася з історичними матеріалами, пов'язаними з містечком Опалин. Та на заваді реалізації проєкту стало повномасштабне вторгнення Росії на українську землю.
Проєкт призупинили більше ніж на рік і знову запустили вже навесні 2023 року. У громаді кажуть, що польська сторона після повномасштабного вторгнення Росії стала недостатньо працювати над проєктом, тому українська сторона його реалізовувала майже самотужки.
Реалізація проєкту
11 травня 2023 року на території Рівненської громади стартував цикл майстер-класів для дітей у рамках проєкту. Зокрема, у Гущанському ліцеї провели майстер-клас у техніці оригамі під назвою «Колосок Надії».
Педагогиня Тетяна Коцура для 20 дітей провела заняття, на якому виготовляли колоски – символи хліба, урожайності, процвітання й багатства українського народу.
Водночас учні старших класів зібралися на майстер-клас, який мав назву «Підкова щастя». Підкову вважають символом щастя, удачі, добробуту і багатства. Школярі своїми руками, використовуючи джгутовий шпагат, горіхи, колоски, крупи, сухоцвіти й мішковину, виготовляли атрибут для кожної оселі.
До цих двох занять вдалося залучити понад 40 учнів з сіл Рівне, Гуща, Миловань, Підлісся та Вишнівка.
«У Гущанському ліцеї ми провели разом із багатьма іншими в межах проєкту майстер-клас у техніці оригамі «Колосок Надії». Колоски є символом однієї з найбільших святинь українського народу - хліба, урожайності, процвітання й багатства. Маленькі патріоти вірять, що наша країна буде вільною й настане мир. Нехай спалили поля, знищили урожай, але є надія, що наш колосок подарує Перемогу та процвітання Україні.
Діти охоче долучалися до цього майстер-класу, так і інших, адже проєкт дав можливість розширити свої вміння та знання», – зазначила Тетяна Коцура.
За тиждень школярі зібралися на захід, де майстриня образотворчого мистецтва Гущанського ліцею Юлія Крошетецька навчала дітей нетрадиційної техніки малювання – клексографії, разом створювали квіткову композицію. Для створення своїх робіт школярі використовували повітряні кульки та акрилові фарби.
Також у ці дні відбувся майстер-клас з декоративно-прикладного мистецтва «Кошик з квітами». Тут школярам вдалося виготовити з паперових стаканчиків кошички та квіти з гофрованого паперу. Всі працювали із задоволенням і натхненням.
Цикл майстер-класів завершився святом радості та смаколиків – 20 учнів на чолі з майстер-шефинею Тетяною Павлюк випікали імбирно-медове печиво, яке назвали «Смак перемоги». Всі школярі, від найменших до найстарших, долучилися до процесу випікання та оздоблення печива у патріотичному стилі.
У червні в межах проєкту організували велопробіг на території Рівненської громади, де нарахували близько 60 дорослих та дітей. Велосипедисти стартували від приміщення Рівненської сільської ради. У Вишнівці, саме там, де колись розташовувався славний Опалин, учасники велопробігу зробили зупинку.
Відпочинок пройшов пізнавально, адже вчителька історії Любов Кухта провела для школярів цікаву лекцію про славне минуле Опалина. Згодом діти вирушили мандрувати до Гущанського озера, де на них вже чекали смачний обід та розваги. Не обійшлося й без сюрпризів від організаторів – всім учасникам вручили брендовані спортивні пляшки, які допоможуть втамувати спрагу під час наступних велоподорожей.
«За час роботи в школі вдалося зібрати чимало різних історичних фактів, розповідей місцевих жителів про славний Опалин. Містечко маленьке, але його історія велика. Давно вже немає польського пана, давно немає гомінливих ярмарків, проте назва поселення збереглася і всі знають, що було таке містечко. І нині місцеві хочуть, аби назва села була саме історична.
Ще з того часу, коли Україна стала незалежною, до краєзнавства посилився інтерес. Я сама люблю краєзнавство, адже це історія, яка навколо нас. Не потрібно йти далеко, а просто тут на місці доторкнутися до своєї історії, відчути її, пізнавати, розвивати інтерес. На уроках історії були здібні й зацікавлені учні, які любили й допомагали збирати інформацію про поселення Опалин з перших вуст – у своїх дідусів та бабусь, які ще пам’ятали давнє село. Доводилося й їздити в обласний архів, де також чимало інформації зібрали. Так би мовити, збирали по крупинках.
Радує, що завдяки проєкту оновили музей у Гущі, проте колекцію експонатів про історію Опалина можна і треба поповнювати, і я сподіваюся, що так воно й буде і школярі активно й надалі долучатимуться до збору історичної інформації, адже ми повинні знати й пам’ятати свою історію».
Як підсумок, на завершення усіх заходів у межах проєкту, як і планували організатори на початку, став мистецько-краєзнавчий фестиваль «Від давнини до сьогодення».
Для його проведення організатори закупили й влаштували на березі Гущанського озера велику мобільну сцену. Також придбали потужну колонку та мікрофон, аби юні артисти Рівненської громади могли показати всі свої таланти виступаючи перед глядачами.
У день фестивалю від самого ранку школярі готувалися до свята, ще вдосвіта розбивши наметове містечко.
На старті фесту виступив заступник Рівненського сільського голови Станіслав Смолярчук, який подякував керівникам та організаторам Олегові Щербі, Наталії Кролік, Ірині Дубняк, Івану Зотову та іншим причетним до реалізації проєкту за проведення важливої роботи та оголосив про його відкриття. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв, які загинули за Батьківщину в боротьбі з росіянами.
На фестивалі звучали патріотичні пісні у виконанні талановитих дітей громади. Також організатори фестивалю запросили взяти участь прикордонників, рятувальників та патрульних поліції, які продемонстрували дітям особливості своєї роботи, показали службові авто, діти приміряли амуніцію рятувальників та поліцейських.
«У кожній школі громади діють гуртки національно-патріотичного виховання «Джура», які охоче відвідують учні. Тож у рамках проєкту «Опалина» ми організували змагання з національно-патріотичного виховання на березі Гущанського озера. Ще до закінчення навчального року школярі знали, що влітку будуть ці змагання, готувалися та з нетерпінням на них чекали. Діти показували свої вправності із шикування, змагалися в орієнтуванні, смузі перешкод, перетягування линви, стрільби.
Цього року у Полапівському ліцеї гурток «Джура» відвідали 53 дитини. Нині у відвідувачів гуртка вийшла зміна поколінь, адже багато гуртківців закінчили школу, тож цьогоріч я набрав дітей починаючи з третього-четвертого класів, аби заохотити до занять, які відбуваються чотири рази на тиждень», – говорить Микола Чирук, керівник гуртка «Джура» у Полапівському ліцеї.
На завершення учасників фестивалю чекали подарунки: брендовані кепки, футболки та туристичні ліхтарики.
25 липня у селі Гуща відбулася завершальна конференція міжнародного проєкту «Опалин: малі поселення – велика історія».
Захід відбувся у щойно створеній музейній кімнаті в рамках реалізації проєкту в приміщенні Гущанського ліцею, де відвідувачі могли ознайомитися з історією поселення Опалин.
Конференцію відкрив голова Рівненської громади Юрій Фініковський, який ознайомив присутніх з виставкою, коротко описав історію Опалина.
«За допомоги місцевих жителів, фондів Любомльського краєзнавчого музею приватного колекціонера Миколи Дзея нам вдалося віднайти до 60 фотографій 20-30 років ХХ століття й показати, як жили люди на той час ще в Опалині. Тут є можливість їх оглянути. Також в межах проєкту ми виготовили вітрини, де можна ознайомитися із археологічними знахідками, копіями документів.
Є тут такий цікавий документ, оригінал якого знаходиться в Холмі. в ньому йдеться про те, як місцеві євреї запросили козаків, щоб ті побили в Опалині поляків-католиків, забрали їхнє майно. після закінчення цих подій місцевий католицький ксьондз, настоятель костелу, подав скаргу власнику міста, щоб той відшкодував завдані збитки», – говорить Юрій Фініковський.
Історія цього документу та багато чого іншого, увійшли до дослідження історії містечка від найдавніших часів до сьогодення, надруковане в межах проєкту українською й польською мовами.
Про досягнуті продукти та результати проєкту присутнім розповів заступник Рівненського сільського голови Станіслав Смолярчук.
«Нам вдалося провести майстер-класи, дуже класним і повчальним виявився велопробіг. На мистецько-краєзнавчому фестивалі ми згадували про історію Опалина, діти проводили козацькі марші, адже це наша історія. Усім учасникам безмежно сподобалося на святі.
Також в межах проєкту потрібно було створити Сад пам’яті. Спочатку ми планували встановити меморіальний камінь, проте подумали й вирішили, що ефективніше буде закласти сад, паркову зону. Ми разом з місцевими жителями прибрали територію, повирізали акації та почистили хащі. Висадили саджанці туї та самшиту, підготували клумби та побудували доріжки, встановили ліхтарі», – розповів Станіслав Смолярчук.
У ході конференції учасники обговорили, як можна використати культурну та історичну спадщину для промоції прикордонного регіону, підвищити його туристичний потенціал і як забезпечити сталість проєкту.
Громада вже зараз має плани та ідеї, які можна реалізувати, аби використати туристичний потенціал максимально якісно. Що з цього вийде – незабаром матимемо змогу побачити.
Фото спільноти «Опалин: Малі поселення - велика історія»,
Рівненська сільська рада