Як відрізнити справжній мед від підробки?

18 Вересня 2016, 08:00
1935

Далеко не кожен пасічник нашого району може похвалитися такими здобутками у солодкій справі, як енергійний бджоляр ДП «Любомльський лісгосп» Микола Лобко, житель села Штунь. Напередодні Дня працівника лісового господарства ми й завітали до затишної оселі дбайливого господаря, турботливого сім’янина і шанованого бджоляра, аби дізнатися запоруку успіху у цій непростій справі.

− Як давно займаєтеся бджільництвом? Можливо, це сімейна традиція?

− Ще змалку мене тягнуло до цієї справи. Дід був знаний в окрузі пасічник, я й біля нього вчився, як потрібно доглядати за бджолами. А батько працював у лісгоспі, часто брав мене на викачку меду. Сам серйозно пасічникую більше двадцяти роки. П’ять літ працював у лісгоспі помічником пасічника, а вже з 1999 року підвищили на посаді. Коли землю почали приватизовувати, вирішив взяти два гектари для ведення сільського господарства. Так і заснував у рідному селі свою пасіку, яка нараховує 40 вуликів. Щоб розпочати таку справу і утримувати кілька вуликів, великих фінансових затрат не потрібно та й пасіка згодом повністю окупить себе.


− Із чого варто починати тим, хто хоче займатися бджільництвом? Який вид бджіл найкраще завести в нашій місцевості?

− Найперше, потрібно мати бажання. Не менш важливо зрозуміти, як твій організм реагує на бджолині укуси, чи немає алергії. Якщо вона все ж є, то самого бажання мало. Для нашої місцевості найкраще підходять карпатські бджоли. Правда, є ще степові, але в нас немає сприятливих умов для їхнього розведення. Хочу відзначити, що від виду залежить кількість меду.

− В яку пору року вдається найбільше викачати меду? Чи є різниця між травневим і липовим нектаром?

− З травня по липень. Різниця, звичайно, є. Навесні мед із різнотрав’я. Сама назва – «липовий мед» – говорить за себе. Він і пахне цим цвітом. Люди, які знаються на бджолярстві, розрізняють східний та наш, волинський мед. Різниця ось у чому: в нас немає великих площ, які були б засаджені однією культурою. Відповідно і наш волинський нектар насичений смаковим різнобарв’ям. Навіть пилок в одному вулику може бути і червоного, і жовтого кольорів.

− Від чого слід берегти бджіл, які засоби захисту використовуєте?

− В останні роки фермери почали вирощувати багато соняшників. Минулого року його очищали від шкідників, отрута потрапила на цвіт кульбаби. В районі сіл Радехів, Чмикос, Штунь бджоли масово гинули, ввібравши в себе отруйні речовини. Ще однією причиною загибелі є кліщ.

− В Україні розголосу набуло таке поняття як біовулик. Розкажіть про нього.

− Він складається із двох-трьох звичайних вуликів, які накривають дошкою із дірочками. Вона передає вібрації бджолиних крил, запах меду, прополісу. Біовулик нагадує міні-будиночок, у якому людина може влітку спати. На ранок відчуваєш приплив сил. Мед, який бджоли приносять у цей вулик, має 20% поживних речовин і 80% вологи, яку комахи обсушують, переносячи нектар багато разів з однієї комірки в іншу.

− А є у пасічників прикмети чи забобони? Чи маєте якісь професійні таємниці?

− У мене лише одна прикмета – в понеділок не розпочинати викачку меду. А щодо таємниць, то не можна давати бджолам роїтися, тоді більший медозбір буде.

− Мало хто чув про таку комаху, як воскова міль. Чим вона цінна для людини?

− Не знає про неї багато людей, тому що вона мешкає лише у вуликах. А ось пасічникам добре відомий цей шкідник. Коли бджолина сім'я сильна, вона сама знешкоджує свого ворога, виганяє його, якщо ж слабка, то не може протистояти навалі, що пожирає соти. Тоді доводиться допомагати бджолам боротися. Це єдина комаха, яка харчується виключно продуктами бджільництва. Харчуючись такою корисною їжею, вона й сама стає корисною. Тому воскова міль належить до засобів апітерапії (медичного використання бджолиних продуктів). Настоянка з цієї комахи лікує від туберкульозу.

– Пане Миколо, ексклюзивно для читачів нашої газети відкрийте секрет: як відрізнити справжній мед від підробки?

− Натуральний продукт має бути густим і тягучим. Щоб його відрізнити, треба взяти газету та капнути на неї натурального меду та нектар-підробку. Потім підпалити: якщо з меду утворилася карамелька – вас обманюють. Із справжнього нектару під час нагрівання утворюється водичка. Отож, їжте справжній мед і поповнюйте ряди пасічників-любителів.

Вітаємо працівників лісового господарства із професійним святом. Зичимо міцного здоров’я, благополуччя, мирного неба над головою та хороших медозборів.

Ірина МАЇЛО

Коментар
29/03/2024 Четвер
28.03.2024