Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Відкриття міжнародної виставки ікон і сакрального мистецтва в Луцьку
Відкриття міжнародної виставки ікон і сакрального мистецтва в Луцьку

«Народжені» в Замлинні: у Луцьку діє міжнародна виставка ікон і сакрального мистецтва

11:05 26.04.2019
635

Уперше в обласному центрі Волині в Музеї волинської ікони експонуються роботи, написані у 2011–2018 роках під час Міжнародних пленерів іконопису та сакрального мистецтва, які проходили на Любомльщині в Інтеграційному центрі «Карітас» у селі Замлиння. Патронат проекту здійснює Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку.

Протягом восьми років кожен пленер мав свою тематику: «Святі Польщі і України» (2011), «Мандруючі святі» (2012), «Святі Волині» (2013), «Чотири сторони світу. Материнство» (2014), «Святі миротворці» (2015), «Боже милосердя» (2016), «П’ятикнижжя в іконі» (2017), «Знаки часу» (2018).

«Наші пленери і післяпленерні виставки є добрим прикладом багаторічної співпраці громадських організацій, творчих середовищ, інституцій з Польщі та України. Їхня місія – ведення духовного діалогу між митцями, котрі ідентифікують себе як з традиціями католицизму, так і православ’я. В основі проекту лежить необхідність польсько-українського обміну ідеями й досвідом під час спільного пленеру сакрального мистецтва та іконопису, а також знайомство з релігійним контекстом візантійського сакрального мистецтва і культурним взаємопроникненням впливів Сходу і Заходу», – розповідає голова правління Волинської організації Національної спілки художників України Володимир Марчук.

Як результат плідної роботи, за вісім років відбулося понад 70 післяпленерних виставок у понад 30 містах Польщі та України. Замлинівські ікони дуже тепло зустрічали відвідувачі галерей, музеїв, будинків культури у селах, містечках, великих агломераціях. Від Замлиння через Любомль, Ковель, Сарни, Дубно, Остріг, Горохів, Володимир-Волинський, Кременець, Тернопіль, Львів, Київ, Одесу виставки мандрували Польщею – Хелм, Чєханов, Люблін, Ченстохова, Перемишль, Варшава, Подкова-Лесьна, Жевуш, Гдиня.ЗАМЛИННЯ – ЛОКАЦІЯ НОВИХ ТВОРЧИХ ПОШУКІВ

Цьогоріч улітку за фінансового покровительства польського консульства вже вдев’яте прикордонне село між Україною та Польщею на десять днів стане місцем духовно-мистецьких практик іконописців та художників двох країн.

«До заснування нашого Міжнародного пленеру, подібний уже два роки як проводили у Новіце, це на території Польщі. До речі, його й по сьогоднішній день організовують. Якось представники цього пленеру влаштували у нас свою виставку, на якій був присутній тодішній консул Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцкі. Він і запропонував організувати подібний проект на Волині», – пригадує Володимир Марчук.

З року в рік до проведення пленерів незмінно долучаються Генеральний вікарій Луцької дієцезії Римо-Католицької церкви і директор Інтеграційного центру в Замлинні Карітас Ян Бурас, педагоги і студенти Львівської національної академії мистецтв, Варшавського університету. Патронат проекту здійснює Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку, а також ординарій Луцької дієцезії Римо-Католицької Церкви Віталій Скомаровський і Луцький екзарх Української Греко-Католицької Церкви Йосафат Говера.

На думку директора Інтеграційного центру Карітас Яна Бураса, пленери у Замлинні є правдивим знаком нашого часу. В той час, коли отець Ян працює у волинському селі, у польській Новиці, де теж відбуваються міжнародні іконописні пленери, духовну опіку здійснює український священик. У поєднанні автентичної природної краси, атмосфери толерантності та взаєморозуміння ці локації по обидві сторони кордону є чудовим прикладом співпраці жителів Пограниччя.

ВИСТАВКОВИЙ ПРОЕКТ «ЗАМЛИННЯ» ЖИВЕ, БО ЖИВЕ ІКОНА

З 2011-го року більше ніж 200 учасників міжнародних пленерів створили майже 600 робіт сакральної тематики. Нині в Музеї Волинської ікони можна побачити частину з них – 56 найбільш яскравих робіт виставки «Замлиння». Кожна робота – результат духовного діалогу й обміну досвідом між знаними іконописцями й художниками України та Польщі, викладачами та студентами Львівської національної академії мистецтв і Варшавського університету.

«Виставка сучасної ікони «Замлиння» – це мистецький проект із глибоким духовним підтекстом та потужною енергетикою. В іконописних декоративних композиціях польських та українських митців бачимо складні образно-художні інтерпретації, символи, метафори, що поєднують у собі риси не лише сакральності, а й філософського тлумачення людської екзистенції. У кожному творі присутня своєрідна система авторського художнього мислення», – проводить професійний аналіз робіт Володимир Марчук.

За його словами, беручи за основу давні іконописні традиції, митці послуговуються власною образотворчою стилістикою та асоціаціями, вкладають глибокий інтелектуальний підтекст, у результаті чого постають оригінальні як за змістом, так і за формою твори.«Експозиція художніх ікон «Замлиння» закликає нас до своєрідного духовного роздумування та пізнавання людиною істини та Бога. Ми вкладаємо дійсно глибокий зміст у те, що робимо. Це проект, що з однієї сторони зміцнює культурну співпрацю обох народів, а з іншої – сьогодні, у ХХІ столітті, привертає увагу до ікони, до її глибокого сакрального сенсу», – додає Марчук.

Як розповів голова правління ВОНСХУ пан Володимир, заняття пленерів проходять серед поліської природи – просто неба, або ж на території сучасного центру. Кількість учасників зазвичай сягає 30 чоловік. Художникам роздають липові дошки, а також всі необхідні матеріали для малювання. Хоча інколи роботи створюють і в інших техніках, і з різних матеріалів.

«Організатори цього проекту націлені, зокрема, і на залучення до нього представників всіх конфесій та їх об'єднання», – підсумував розмову Володимир Марчук.Фото із сайтів «Музейний простір Волині», Луцької міської ради, Volart.com.ua, Віктора Чухрая

Анна КАРАСЬ

загрузка...
Коментарі
18 жовтня
Вчора
16.10.2019
15.10.2019
14.10.2019
13.10.2019
12.10.2019
11.10.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин