Вони вміють зупиняти мить

12 Липня 2016, 16:50
3448 Джерело: Фото з архіву Романа Мучака

День фотографа за традицією відзначається 12 липня – день святої Вероніки, яка вважається покровителькою фотографії. Вона, згідно з Біблією, подала Ісусу, який йшов на Голгофу, тканину, щоб він міг стерти піт з лиця. На полотні викарбувався образ Христа. Майже два тисячоліття потому, коли винайшли фотографію, Папа Римський оголосив цей день Всесвітнім днем фотографа.

Перший фотознімок був зроблений у 1826 році французом Жозефом Нісефор Ньєпсом і називається «Вид з вікна». Час зйомки тривав 8 годин. На противагу чорно-білим, перші кольорові світлини з’явилися ще в середині ХІХ століття, причому для їх створення використовувалися три фотокамери – на кожну встановлювали світлофільтр (червоний, зелений і синій), а потім з’єднували зображення.

Тепер зробити фотографію набагато простіше – достатньо натиснути раз на кнопку. А бути фотографом − популярно. На сьогодні немає великого ажіотажу при виборі фотоумільця для будь-якої урочистої події, так як в кожному місті їх по кілька.

Є любителі фотографії і в Любомлі. Вони зупиняють час та знаходять із сотні поглядів той єдиний, який залишиться в пам’яті на все життя. З ними й поспілкувалися напередодні професійного свята.

Юрій ОСТРЕНКО, власник фотостудії «KODAK»:


− Як з’явилася ідея стати професійним фотографом?

− Фотографією захоплююся з дитинства. Спочатку це було хобі. За спеціальністю – вчитель біології, працював директором у Черемошно-Волянській школі. Але з часом зрозумів, що це вже щось більше, ніж захоплення без цього не уявляю свого життя. Отримую задоволення від процесу роботи, спілкування з людьми. «Якщо хобі ти зумів зробити професією, то на роботі не працюєш, а відпочиваєш», − це моє кредо.

− Що найлегше фотографувати?

− «Чорний квадрат» Казимира Малевича (авт. − сміється). Як на мене, для створення будь-якої світлини треба підходити творчо.

− Пане Юрію, чи були у вас казуси під час зйомок?

− За стільки років всього й не згадаєш! Якось запросили знімати весілля. У зазначений день приїхав на місце, почав зйомку. Бачу навпроти ще одного чоловіка з камерою. Тут мене осінило: це не те весілля. Мої наречені та гості гуляли у кафе навпроти.

− Порадьте, як обрати хорошого фотографа?

− Найкраще поспілкуватися з людьми, у яких цей майстер уже знімав. Почути їхні відгуки, подивитися портфоліо. Фотограф має бути психологом і володіти вмінням створити потрібну атмосферу. Зйомку він повинен перетворити на справжнє свято.

− Чим ще захоплюєтеся?

− Дуже люблю читати. Мої батьки за професією вчителі, ще змалку ми не розлучаємося з книгами. Привчили з дружиною до цього заняття і своїх чотирьох синів. Часто їм кажу: «Хто в дитинстві багато читає, той в майбутньому більше заробляє».

Роман МУЧАК, власник фотостудії «Колір»:


− У скільки років взяли у руки свій перший фотоапарат? Коли зрозуміли, що фотографія – це саме те, чим би хотіли займатися?

− Вже й не пам’ятаю. Знаю, що в 5 класі точно вмів користуватися фотоапаратом. Фототехніка тоді була складніша. Це тепер для того, щоб зробити світлину, не потрібно довго чекати, вистачає лише натиснути на кнопку.

− Якби не фотографування, чим би зайнялися в житті?

− Навіть не знаю. Ніколи про це не задумувався. Можливо, здобув би професію інженера-будівельника.

− Коли фотографуєте, яких правил дотримуєтеся?

− Головне – не поспішати. Потрібно викликати у людини емоції, вибудувати композицію кадрів, щоб модель і фон гармоніювали.

− Що найважче у роботі фотографа?

− Важливо під час зйомки зловити вдалі ракурси. А найважче – помічати велику кількість деталей. Натиснути на кнопку – це просто, довести світлину до бездоганного вигляду – вміння. Розумієш, що попрацював на славу тоді, коли бачиш усмішки на вустах і в очах замовників. Задоволений клієнт – це людина, яка порекомендує тебе іншим.

















 

Ірина МАЇЛО

Коментар
19/09/2024 Четвер
19.09.2024
18.09.2024