Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Любомльська ОТГ: як громада прожила перші 100 днів на власному бюджеті

22:53 04.04.2018
2157

Любомльська міська об’єднана територіальна громада – єдина громада на Волині, центром якої є місто районного значення. Утворилася вона 29 жовтня 2017 року.

До складу громади ввійшли міська рада та п’ять сільських: Бірківська (села Бірки, Скиби), Запільська (села Запілля, Красноволя, Лисняки), Підгородненська (села Підгородне, Боремщина, Вілька-Підгородненська, Застав’є), Куснищанська (села Куснища, Городне), Почапівська (села Почапи, Вигнанка, Чорноплеси). Хоча за перспективним планом дві останніх повинні були об’єднатися з інших громадами. А загалом десять сільських рад мали б утворити Любомльську ОТГ.

ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН ОБ’ЄДНАННЯ

Згідно із статистичними даними, населення ОТГ становить 16 200 осіб. Та на сесії Любомльської ОТГ 15 березня цього року було дано дозвіл на доєднання ще двох сільських рад: Хворостівської та Зачернецької. Уже в жовтні цього року після виборів кількість населення становитиме близько 18 тисяч.

«Якби до нас доєдналася ще й Згоранська сільська рада, наша громада охопила б піврайону, – розповідає голова Любомльської ОТГ Роман Ющук. – Згідно із законодавством, при доєднанні втрачається можливість делегувати свого представника у депутатський корпус. Але на виборах у 2020 році всі матимуть рівні можливості».

Як розповів у коментарі радник із питань місцевих фінансів Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Анатолій Матвіюк, доєднання Зачернецької та Хворостівської сільрад до Любомльської ОТГ є взаємовигідним:

«Вони доєднуються до економічно сильної громади з потужною управлінською командою. Любомль отримує додатковий ресурс у вигляді території та сільського населення. Це збільшить розмір інфраструктурної субвенції, на що впливає кількість саме сільського населення та площа. Частка сільського населення зросте з 35% до 41,7% від населення громади».

За словами пана Анатолія, Згорани перебувають перед непростим вибором: Рівненська об’єднана громада – з високими власними доходами, але транспортне сполучення не є зручним. Щодо об’єднання із Шацьком, то тут є команда з хорошим досвідом ефективного управління та спорідненими інтересами, наприклад, розвитком туристичної інфраструктури. Якщо говорити про об’єднання із Любомлем, то це – теж економічно сильна громада, утворена навколо райцентру.


«Селище Головне, до якого Згорани мали би увійти згідно з перспективним планом, співставне за потенціалом, доходами. Тому наразі з’являється інформація щодо того чи іншого варіанту, але поки жоден із них не відобразився у рішеннях сесії місцевої ради», – наголосив Анатолій Матвіюк.

100 ДНІВ ГРОМАДИ НА ВЛАСНОМУ БЮДЖЕТІ

Бюджет Любомльської ОТГ складає близько 100 мільйонів гривень, із них 42 мільйони – власні надходження. Фактично з 1 січня 2018 року вона почала формуватися і розвиватися.

«Цей рік буде досить важким для громади, та ми працюємо над наповненням бюджету. Близько 20 мільйонів за рік має надійти з податку доходів фізичних осіб. Адже в нас досить велика кількість працюючого населення. Поповнення скарбниці громади плануємо з акцизного збору, щоправда, цьогоріч він трохи менший, порівняно з попереднім, з оренди землі, податку з нерухомого майна і землі.

Керманичі громади працюють над прийняттям повноважень із певних галузей, укомплектовують кадровий склад. Загалом позакривали всі захищені статті. Розподілили кошти на нагальні потреби та намагаєються вирішити першочергові завдання. Хоча є недофінансування по освітній та медичних субвенціях. Якщо не буде вирівнюючої дотації, виділять кошти з бюджету громади.

«Але ніяка мова про закриття малокомплектних шкіл чи ФАПів не ведеться. Поки громада спроможна буде утримувати ці об’єкти, вони функціонуватимуть», – наголосив Роман Ющук.

ПРОБЛЕМИ І ПЛАНИ

Серед нагальних проблем, які планують вирішити найближчим часом, є заміна дошок у Підгородненській школі, які у вжитку ще з 70-80 років, на них уже фанера скручується. До речі, там і підлога потребує заміни.

У Почапах школа розміщується у стареньких хатинках, але там панує особлива атмосфера. Вчителі, батьки і діти намагаються зберегти приміщення і створюють умови для навчання. У дитсадку є потреба в заміні вікон та дверей.


У Бірках у грудні почали добудову тамбура. 30 тисяч гривень виділила районна рада, частину міська. Потребує заміни вікон місцевий ФАП. У Скибах у дитсадку потрібно відремонтувати кухню. У Куснищах критична ситуація з будинком культури, який в аварійному стані.

«Надворі 21 століття, а у нас деякі населені пункти досі без вуличного освітлення, хоча в Європі це питання вже давно вирішене, – слушно зауважив Роман Васильович. – Хоч ми й прикордонний район, але через погані дороги деякі села відрізані від транспортного сполучення.

Наприклад, у Запілля не заїжджає жоден перевізник, раз вдень буває маршрутка у Почапах і в Підгородному.

До речі, рейсові автобуси не зупиняються на трасі Ковель–Ягодин біля села Підгородне, адже там немає зупинки, бо не добудована траса і не надають дозволу на встановлення зупинки.

«Я багато спілкуюся із жителями Любомльської громади. Всі вони першочергово просять якомога швидше вирішити проблеми з аварійними дорогами, – розповідає Роман Васильович. – На умовах співфінансування ми плануємо відновити сполучення Руди з Почапами і зробити дорогу з білощебеневим покриттям. Кошти для початку є, сподіваємося обласна рада нас підтримає і вже влітку зможемо втілити свої задуми в життя».У травні мають надійти кошти з соцекономрозвитку, за які можна буде за умов співфінансування добудувати фонтан у центрі Любомля. Комунікації до нього вже підведені, зроблений футляр для води.


СПОРТИВНИЙ І КУЛЬТУРНИЙ РОЗВИТОК

У березні в Любомлі відбулося підписання тристоронньої угоди про реконструкцію діючого дитячого майданчика в районі стадіону «Колос» під спортивний майданчик із штучним покриттям.

Загальна вартість проекту — шість мільйонів гривень, реалізовуватиметься він на умовах співфінансування: чотири мільйони виділяє Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», по одному мільйону – з районного і міського бюджетів.

«На спортивному майданчику заплановано поле 43х63 метри для міні-футболу, бігові доріжки: стометрівки, колові (250 м), яму для стрибків у довжину, універсальний майданчик для гри у волейбол, баскетбол, бадмінтон. В іншому секторі хочемо встановити тренажери. Роботи розпочнуться, як тільки дозволять погодні умови. 22 травня маємо завершити будівництво і на День міста, 28 травня, плануємо урочисте відкриття», – поділився задумами очільник громади.


Міжнародна співпраця триває з двома польськими містами-партнерами Парчевом і Влодавою. Минулого року написали спільний проект з реконструкції місцевого костелу, та, на жаль, він не пройшов ІІ етап.

«Але ми не зупинятимемося на цьому, будемо пробувати знову. Можливо, вже спортивного спрямування, – ділиться планами очільник громади. – Вихованці нашої спортивної школи, яка знаходиться у пам’ятці архітектури державного значення Палаці Браницьких, особливо дзюдоїсти, показують гарні результати, виборюючи на всеукраїнських та міжнародних змаганнях призові місця».Багато хто дивується, як у таких умовах можна досягти таких результатів.

«Наша мрія, яку ми старатимемося втілити найближчим часом, – збудувати сучасну спортшколу поблизу стадіону», – додав Роман Ющук.

А ще у Любомлі працює краєзнавчий музеї, в якому є дуже багато експонатів, їх вистачить, щоб за день наповнити Палац Браницьких. На жаль, зараз вони зберігаються у різних приміщеннях, одного поверху музею мало для такої кількості.

«Інфраструктура у місті Любомль розвинена, зокрема є адмінбудівля районної ради, в яку можна перейти, але з 1 січня 2019 року нам уже пізно. Тому ведемо перемовини з керівництвом району, щоб виділили нам один чи два поверхи, адже зараз у нас штат 53 одинці, а в міській раді зовсім мало місця. Частина працівників поки в районному відділі освіти. Тому ми й домовляємося про приміщення, щоб частина наших відділів перейшла у райраду», – підсумував розмову Роман Ющук.

Любомльська ОТГ має вигідне розташування, адже практично всі її населені пункти знаходяться неподалік траси Ковель–Ягодин та кордону з Республікою Польща, є залізничне сполучення, родючі землі, велика кількість населення та нормальне транспортне сполучення. А доєднання навколишніх громад лише посилить Любомльську ОТГ.

Анна КАРАСЬ

Коментарі

жителі сіл Почапи Вигнанка Чорноплеси

08:56 05.04.2018

немає навіть раз вдень маршрутки

ЖИТЕЛЯМ СІЛ ПОЧАПИ ВИГНАНКА ЧОРНОПЛЕСИ

12:56 05.04.2018

ДРУЗІ А КОНІ НАВІЩО ЗАПРЯГЛИ ТА Й ПОЇХАЛИ,ДЕШЕВО ТА Й ЕКОЛОГІЧНИЙ ВИД ТРАНСПОРТУ.А ЯКЩО СЕРЬЙОЗНО НЕХАЙ ГУЗЬ ПІДВОЗИТЬ НА СВОМУ ЛЕНДЖ РОВЕРІ,ВИ Ж ТАМ ВСІ ТАК ЗА НЬОГО ГОЛОСУВАЛИ.

15 лютого
Сьогодні
Вчора
13.02.2019
12.02.2019
11.02.2019
10.02.2019
09.02.2019
08.02.2019
07.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин