Стейкінг криптовалют: безпечний заробіток у 2023 році

18 Вересня 2023, 14:04
Стейкінг криптовалют: безпечний заробіток у 2023 році Реклама 1240
Стейкінг криптовалют: безпечний заробіток у 2023 році

Цифрові валюти в усьому світі та в Україні зокрема стають все більш популярними, оскільки дозволяють кожному, хто має певні знання та навички, отримувати хороший дохід. 

Заробіток може бути не тільки активним, шляхом торгів на криптобіржі, але також пасивним, наприклад, як криптодепозит чи стейкінг криптовалюти. Це ефективний інструмент у руках користувачів крипторинка, які хочуть максимально збільшити розмір прибутку. Ця стратегія будується на децентралізації та того залучення, яке властиве блокчейн-технології.

Що таке стейкінг крипти?

Це процес, при якому відбувається заморожування токенів на криптогаманці. Застейканими криптомонетами залишаються такий період часу, який ви вибрали спочатку. Натомість інвестор отримує винагороду, що й робить усю цю процедуру вигідною фінансово. Для реалізації стекінгу застосовується механізм Proof of Stake (PoS). Цей алгоритм дозволяє підтвердити частку володіння криптоактивом. Він також забезпечує захист блокчейна від некоректних даних, якщо такі намагаються внести до системи, та сторонніх втручань іншого виду.

За допомогою staking вдається підтримувати блокчейн у робочому стані. Створення нових монет та їх нарахування стимулює власників токенів ставати учасниками цього процесу. Розмір доходу залежить від того, скільки криптовалюти відправляється на заморожування. Тут діє просте правило: чим більше заблоковано коштів, тим більше нових блоків вдасться згенерувати і, відповідно, вищий заробіток. За своїм принципом ця схема нагадує банківський депозит.

Людина залишає гроші на депозитному рахунку, а банк використовує їх у своїх цілях, за що виплачує певний відсоток. Але самі фінанси з депозиту нікуди не зникають, вони все ще залишаються власністю тієї самої людини. Також все працює і в стейкінгу: цифрові валюти знаходяться на вашому криптогаманці, просто ви не можете деякий час ними користуватися. Після того, як встановлений період заморожування закінчується, власник крипти отримує відсоток від інвестованої суми.

Робота з криптовалютою: як заробити на майнінгу та стейкінгу?

Класичний майнінг – це процес підтримки роботи мережі, побудований на алгоритмі Proof of Work (PoW). Його учасники називаються майнерами. Їх задача – згенерувати блоки, в яких зберігаються дані про транзакції та рахунки. Для додавання нового блоку майнер повинен виконати деякі обчислення, щоб знайти секретну комбінацію символів. Спочатку для пошуку рішення було досить звичайного комп'ютера. Але зараз для отримання блоків мережі Біткоїн потрібен високий рівень обчислювальної потужності. Тепер майнерам доводиться купувати дороге обладнання, яке з самого початку орієнтоване на майнінг. Як варіант відповідної техніки – спеціалізовані інтегральні схеми (ASIC).

Якщо такі складності не для вас, тоді можна розглянути блокчейни, які працюють на базі алгоритму Proof of Stake. Пасивний дохід у такому разі можливий при утриманні криптомонет на своєму гаманці або на спеціальній платформі. Ви можете накопичувати кількість криптовалют на рахунку, щоб збільшити ймовірність видобутку блоку. Якщо порівнювати з майнінгом, то стекінг не вимагає наявності потужного обладнання, через що поріг входу значно знижується. До того ж можна вибрати криптоактиви, які коштують недорого. Це дозволяє заробляти на зберіганні людям із невеликим стартовим капіталом.

Але є й такі проєкти, які вимагають чималої суми на балансі для того, щоб стейкати монети. Буває й таке, що ця сума може перевищити ту, яка потрібна на купівлю майнінгового обладнання. А значить, і поріг входу стає вищим.

Принципи роботи стейкінгу

У крипти, яка побудована на класичному PoS, кожен офіційний криптогаманець виступає повною нодою. Тобто, здійснює перевірку та підтвердження транзакції та випуск нових блоків. Відрізняються й умови: для однієї мережі підійде домашній комп'ютер, щоб розгорнути та керувати нодою, а для іншої – професійне серверне обладнання. Якщо порівнювати з механізмом консенсусу PoW, то в PoS децентралізація та безпека блокчейну досягаються без серйозних витрат електроенергії.

Якщо ви розглядаєте такий заробіток на криптовалюті, важливо заздалегідь вивчати всі умови, оскільки вони можуть відрізнятися. Загальний механізм передбачає покупку нативної монети, в стейкінгу якої ви хочете брати участь, та її відправлення в смарт-контракт самостійно (наприклад, через гаманець) або шляхом передачі валідатору. Виходячи з швидкості випуску крипти, дохідність може становити десятки відсотків. Але важливо враховувати, що staking – це один із способів генерації криптовалют. Тому занадто висока ставка винагороди може спровокувати інфляцію, що негативно вплине на ваш прибуток.

Кількість валідаторів залежить від виду блокчейну: для BNB Chain – 50 (29 активних), для Solana – більше 1600. Для прикладу можна розглянути алгоритм дій, якщо стейкати Cardano (ADA):

  • Встановіть на ваш ПК десктопний криптогаманець Daedalus або браузерний Yoroi.
  • Дочекайтеся синхронізації гаманця та блокчейна Cardano.
  • Створіть нову адресу для вашого сховища.
  • Переведіть на нього щонайменше 10 ADA.
  • Виберіть валідатора в Delegation Center, натисніть кнопку Delegate, щоб проголосувати за нього, відправивши свої монети.
  • Після завершення кожної п'ятиденної доби на ваш гаманець надходитиме нагорода від стейкінгу.

Процедура доступна також для інших поширених PoS-мереж. Якщо говорити про Solana, то вам знадобиться гаманець Phantom, у якому потрібно вибрати валідатора зі списку та делегувати йому токени. Кожна епоха триває приблизно 2 доби, після чого розподіляються нагороди. Загальна сума винагороди кожної епохи є статичною величиною. Тому прибутковість залежить від того, скільки криптовалют заблоковано у гаманцях валідаторів. 50-90% загального обсягу – показник, притаманний популярним блокчейн-платформам.

Хто такі та навіщо потрібні стейкінг-провайдери?

Ця затребувана стратегія для криптоінвестицій потребує налаштування ноди або стейку, що в деяких проєктах може займати чимало часу. Тому на крипторинці стали з'являтися спеціальні платформи, на яких можна скористатися стекінгом за принципом «все в одному». За такого варіанту потрібно лише відправити свої кошти в різні пули через гаманець провайдера. Стейкінг-провайдери надають можливість аналізу потокової прибутковості у вибраній мережі, а також відкривають доступ до інших важливих даних. Завдяки таким майданчикам сама процедура спрощується, але за це вони передбачають невелику комісію від отриманої нагороди.

Стейкінг-послуги ви знайдете не тільки на спеціалізованих сервісах (Midas Investments, Everstake, Stake.fish та ін.), але також і на централізованих біржах (Coinbase, KuCoin та незабаром на WhiteBIT). Стейкати крипту можна і через мультивалютні криптогаманці, наприклад, Trust Wallet.

Який вибрати staking: різновиди

Залежно від тривалості заморозки та виду криптовалют стейкінг можна поділити на кілька категорій:

  • Locked Staking – фіксований. Ви від самого початку вибираєте певний період, на який заморожуєте свої криптоактиви. Зверніть увагу: скасувати операцію до закінчення зазначеного терміну не можна. Перевага – відносно висока ставка та фіксована виплата.
  • Flexible Staking – безстроковий. Заморожування монет відбувається на невизначений термін, при цьому ви можете вивести їх у будь-який момент. Незважаючи на те, що відсоток прибутку не дуже високий, система залишається гнучкою. За рахунок цього стейкхолдер має повний контроль за своїми грошима. Здебільшого виплати заплановані раз на місяць, але можуть надаватися й інші варіанти.
  • DeFi-стекінг. Децентралізовані активи передбачають інші умови процесу. Важливою особливістю DeFi є використання смарт-контрактів. Для стейкінгу залучається третя сторона, яка використовує DeFi та за це сплачує власнику токенів відсотки. Оплата здійснюється на регулярній основі, а доходність може сягати й 100% річних.

Ви можете зіткнутися з деякими складнощами цієї стратегії заробітку: щоб отримати пасивний прибуток, необхідно стати валідатором проєкту. Кожен із представлених видів є гарним рішенням для того, щоб заробляти пасивно.

Що ще потрібно знати про DeFi-стейкінг?

Ринок децентралізованих фінансів, як правило, базується на наданні ліквідності. Нагорода користувачам нараховується через те, що вони наповнюють спеціальні пули ліквідності своєю криптою. Яскравими прикладами, на думку експертів, є проєкти AAVE, Compound, Uniswap, Bancor, 1inch. Здебільшого це алгоритмічні маркет-мейкери та децентралізовані криптобіржі. Баланс попиту та пропозиції підтримується за умови заблокованої ліквідності у протоколі.

Якщо покладатися на оцінки фахівців, то у цьому випадку стекінг цифрових валют передбачає деякі ризики. Головна проблема криється у вразливості смарт-контрактів, через що користувачі втрачають свої гроші. Якщо говорити про річну дохідність, то цей показник продемонструє величезний розкид (10-400% річних), що пов'язано із зазначеною вище причиною.

Класифікація стейкінгу в залежності від майданчика

Вивчаючи у криптовалют види, щоб застейкати їх, потрібно також приділити увагу вибору того, де займатися цим процесом. Стекінг можна розділити на кілька різновидів:

  • Реалізація стратегії на біржі.
  • На апаратному гаманці.
  • Staking стейблкоїнів.

Сьогодні можна зустріти чимало прикладів, коли великі криптоплатформи самі запускають власні ноди для валідації PoS-блокчейнів. Це робиться не тільки з метою отримання невеликого відсотка від валідації, але й для акумуляції криптовалют всередині криптобіржі. Однак враховуйте, що великі суми краще не зберігати на таких майданчиках, оскільки вони схильні до зламів. Вибирайте лише безпечні сервіси, як WhiteBIT та Binance.

Стекінг на апаратному гаманці називається холодним. Мережі, в яких застосовується холодний вид стейкінгу, дозволяють користувачам володіти необхідною часткою криптомонет та ставати учасниками валідації блоків. Тим самим було забезпечено надійне зберігання ваших коштів. Нагорода нараховується лише до того моменту, поки ви не вивели свою крипту з холодного гаманця. Цей спосіб є особливо актуальним для великих холдерів, оскільки гарантує максимальний захист грошей та разом з тим підтримку мережі.

Ще один метод, як заробляти на криптовалюті – стейкати стейблкоіни (USDT, USDC, BUSD). Це гарне рішення для всіх, хто тримає основну частину капіталу у фіатній валюті. Подібна послуга доступна у таких проєктів: AAVE, Compound, Curve Finance, Bancor та ін. Крім того, з цією метою можна розглянути і криптобіржі, які також часто пропонують таку можливість.

Як вибрати криптовалюту для стейкінгу?

Перше, що потрібно зробити – купити або накопичити токени, які стануть вашими «вільними активами». Це означає, що у разі втрати їхньої вартості власник не відчує сильних збитків. Не варто вкладати у стекінг надто великий запас грошей. Заздалегідь продумайте, на який період ви готові заблокувати криптомонети. Для цього вивчіть умови, які виставляють найпопулярніші ресурси. В ідеалі формувати загальний дохід із виплат одразу за декількома токенами. Такий підхід допомагає знижувати ризики: якщо одна криптовалюта просяде в ціні, котирування іншої можуть піти вгору.

При виборі цифрового активу слід орієнтуватися на показник волатильності та мінімальну суму контракту. Якщо брати як приклад Ethereum 2.0, то це проєкт не для кожного, оскільки потрібно заморозити мінімум 32 ETH. Оцініть обсяг торгів: чим він вищий – тим популярніший криптоактив. Ще одна порада від фахівців: перерозподіляйте свій інвестиційний портфель не рідше ніж раз на 3 місяці.

Покроковий гайд, як займатися стекінгом

Щоб заробляти пасивно на крипті, необхідно слідувати простому алгоритму:

  • Виберіть монети. Оптимальний варіант – ті, які пропонують найкращі умови прибутку. Для цього порівняйте ставки на різних платформах.
  • Визначте формат стратегії. Це може бути staking з фіксованою ставкою, безстроковий або з щоденними виплатами.
  • Купуйте криптовалюту. Наперед уточніть, який мінімальний обсяг необхідний для заморожування.
  • Виберіть криптобіржу або іншу платформу для стейкінгу. Ви можете придбати крипту на перевіреній біржі з вигідними умовами (WhiteBIT, Binance та ін.) або одразу на тій, де плануєте блокувати свої кошти.
  • Укладіть стейкінг-контракт. Знайти відповідний розділ можна на сайті біржі або в особистому кабінеті. Виставте всі параметри угоди та розмістіть свої криптомонети.

Токени залишатимуться на вашому рахунку, але при цьому ви вийдете на пасивний дохід.

ТОП-5 криптовалют для стекінгу у 2023-му

Ви можете стейкати не одну цифрову валюту, а одразу кілька. Якщо ви сформуєте цілий портфель під цю мету, зможете розраховувати на хороші дивіденди. Нижче представлені ті токени, які мають перспективи зростання.

  • Tether (USDT).

USDT побудований на протоколі Omni Layer та взаємодіє з блокчейном Біткоіна. Це стейблкоїн, який прив'язаний до долара США. Прибутковість можна розглядати у розмірі 12,3%. Особливості криптопроєкту: входить до ТОП-10 з ринкової капіталізації, має стабільний курс, може бути альтернативою фіату.

  • USDC.

Це також стейблкоїн, у якого курс має прив'язку до долара. Побудований на алгоритмі ERC 20, інтеграція можлива з усіма криптогаманцями, які підтримують цей блокчейн. Стабільність курсу підтримується механізмом спалювання монет. Стейкати USDC вигідно тим, що він має забезпечення у вигляді реальних грошей, до того ж передбачає широкий спектр застосування.

  • Ethereum (ETH)

Платформа Ethereum 2.0 функціонує алгоритмі консенсусу Proof-of-Stake. Перевірка транзакцій здійснюється на підставі голосів користувачів, які управляються стейкерами-валідаторами. Стати валідатором можна за умови заморожування на рахунку від 32 ETH. Але займатися стекінгом можна і за наявності меншої суми. Нові коїни розраховуються на базі того, який відсоток крипти перебуває у стейкінгу. Ця технологія почала діяти після того, як відбувся перехід на механізм PoS, що спричинило відмову від фіксованої нагороди за генерацію нового блоку.

  • Binance Coin (BNB).

Це власний токен однієї із найбільших світових бірж Binance. Ця криптовалюта затребувана серед стейкерів через те, що кількість криптомонет постійно знижується за рахунок їх спалювання. Водночас біржа та її дочірні продукти також стають більш популярними. Тому простежується явна вигода для стейкерхолдерів.

  • Solana (SOL).

Платформа Solana розробляє смарт-контракти та децентралізовані програми. Токен проєкту – SOL – використовується для оплати комісій у мережі, спрощення криптотранзакцій та стейкінгу криптовалюти. Завдяки активному розвитку екосистеми та високої пропускної спроможності цей криптопроєкт лише підвищує попит серед користувачів. Утримання цих активів дозволить не лише здобути нагороду, а й зможе захистити мережу. У середньому APY становить 7-8%.

Які ще монети варто розглянути для стейкінгу?

  • Cardano (ADA).

Ця блокчейн-платформа також підтримує алгоритм PoS та розробляє смарт-контракти для DeFi, Dapps та нові криптотокени. За наявності цієї криптовалюти ви можете делегувати її у стейкінг-пул. Для цієї мети підійде більшість популярних криптосховищ. У середньому можна розраховувати на заробіток у розмірі 37-42% річних.

  • Tezos (XTZ).

Це блокчейн-платформа з випуску токенів та розробки децентралізованих програм, для чого застосовується алгоритм Liquid Proof-of-Stake. XTZ активно використовують у системі. Приймати участь у staking можна, якщо заблокувати від 8000 XTZ. Чим більше ви заморозили активів, тим вищим буде ваш дохід.

  • Cosmos (ATOM).

На цій платформі можна створювати інші блокчейни. Якщо застейкати ATOM, то це може принести близько 10% річних. Депонувати крипту можна в гаманці.

  • Polkadot (DOT).

Децентралізована блокчейн-мережа допомагає пов'язувати інші блокчейни. Від стейкінгу DOT очікується близько 13% річних.

  • Algorand (ALGO).

Цей криптопроєкт розрахований на активний розвиток NFT, DeFi, Web3-сервісів. Криптовалюта ALGO сьогодні входить до ТОП-50 за показником капіталізації. Прибуток від утримання ALGO може становити близько 6% річних.

Чи вигідно стейкати крипту?

Затребуваність стейкінгу пов'язана з тим, що дозволяє заробляти пасивним способом. При цьому розмір прибутку залежить від певних факторів:

  • Тип цифрових валют. Винагорода розраховується з того, яку криптовалюту ви вибрали для блокування. Цей показник складається з характеристик проєкту: загальний обсяг пропозиції крипти, рівень інфляції, загальна кількість монет у стекінгу інших користувачів.
  • Розмір стейкінгу криптовалют. Чим більше активів ви заморожуєте, тим вищий ваш прибуток, оскільки це підвищує ймовірність того, що вас виберуть валідатором.
  • Модель стратегії. Це може бути фіксована ставка або регульована, виходячи із загальної кількості криптомонет у стекінгу. Останній варіант передбачає, що чим більше користувачів беруть участь у процесі, тим нижчий відсоток винагороди.
  • Терміни. У деяких мережах ви знайдете більш вигідні умови для тих, хто готовий утримувати крипту тривалий період часу. Терміни заморозки можуть змінюватись від кількох днів до кількох років.
  • Ступінь залучення. Валідатори отримують більше у порівнянні з делегатами, оскільки останні зобов'язані ділитися своїм відсотком із валідатором.

Саме тому важко назвати конкретний розмір прибутку. Річний дохід може бути від 1% до 15%. Але бувають і такі випадки, коли цей показник сягає й вищих чисел.

 

Коментар
16/10/2024 Вівторок
15.10.2024