Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
У Луцьку підняли питання вакцинації
У Луцьку підняли питання вакцинації

Що ви не знали про вакцинацію: прихована небезпека чи благо цивілізації

09:13 12.01.2020
829

У світі за останні 20 років став популярним рух антивакцинаторів. Це переважно молоді батьки, які відмовляються вакцинувати своїх дітей. Вони називають різноманітні причини: від низької якості препаратів до теорій змов. Більшість фахівців переконують у небезпечності такої позиції, але можна знайти й багато, на перший погляд, переконливих аргументів «за». Проблема ж полягає у нездатності людей, які не мають відповідної освіти, відрізнити справжні аргументи від гучних, але фейкових закидів проти вакцинації. Що ж робити батькам?

Нещодавні спалахи кору та дифтерії у Луцьку підняли питання вакцинації для жителів міста на першочерговий рівень. Тож Громадянський рух «Свідомі» 10 січня організував зустріч із представницями ГО «Батьки за вакцинацію» – сімейною лікаркою та мамою дворічної дитини Мар’яною Дмитрук і медсестрою вакцинального кабінету Юлією Нагайчук.

Громадська організація «Батьки за вакцинацію» активно займається просвітницькою діяльністю у Луцьку вже протягом двох років. За цей час вони провели забіг, квест у зоопарку, зустрічі зі студентами університетів та коледжів і, звичайно, зустрічі з батьками.

Рух антивакцинаторів існує й в Україні, де для нього склалися сприятливі умови у вигляді корупції та загалом низького рівня медицини. Його прихильники аргументують свою позицію наявністю неякісних препаратів, серйозними побічними ефектами та історією про те, що щеплення може бути причиною таких хвороб, як синдром Дауна або ДЦП (ймовірність такого настільки незначна, що це вважають фейком).

«Батьки за вакцинацію» під час заходу спробували спокійно й об’єктивно разом із присутніми розібратися, що ж таке вакцинація.

Журналістка Район.Луцьк зібрала основні тези, які озвучили лікарка та медсестра, серед яких і відповіді на запитання батьків.

Якість перш за все

Перш ніж потрапити на ринок, вакцина проходить досить довгий і складний шлях перевірок та дослідження. Дослідження ефективності проводять в кілька етапів, зокрема на тваринах, а згодом на контрольній групі людей. Після виходу на ринок вакцину продовжують перевіряти протягом усього періоду її використання для покращення рецептури та внесення коректив у календар щеплень. Кожна вакцина також отримує спеціальний сертифікат якості в лабораторіях ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я). В Україні теж є спеціальні лабораторії, які контролюють поставки вакцин (офіційний сайт https://dec.gov.ua, на якому можна перевірити препарати)).

Довіряй, але перевіряй

Навіть коли вакцина пройшла всі можливі перевірки, вона все ж може зіпсуватися через неправильне транспортування або зберігання. Безпечна вона, чи ні, можна легко перевірити без спеціальних пристроїв, адже для таких випадків на упаковці вакцини є спеціальні кольорові індикатори. На ампулі з вакциною є кружок із квадратом всередині різних кольорів. Якщо вакцина зберігалася правильно, кружок має бути темніший. Таким простим способом можна вберегти свою дитину від зіпсованої вакцини.

Європейська та українська вакцинація: у чому різниця?

В Україні є 10 обов’язкових вакцин, які оплачує держава, а більшість європейських країн має 16. Така різниця зумовлена наявністю так званого колективного імунітету в Європі. Тобто, країна має колективний імунітет, якщо більше 90% громадян щеплювалися. Тому, для європейської країни 16 вакцин є нормальною практикою, бо ними вакцинуються майже всі жителі. В Україні рівень вакцинації становить близько 60%, тож для держави придбання великої кількості вакцин, якими не будуть користуватися, є даремною тратою коштів. Але більшість вакцин все одно доступні у вільному продажі, хоч і не є обов’язковими.

Індійська вакцина

За словами сімейної лікарки Мар’яни Дмитрук, індійська вакцина має всі ті ж самі сертифікати якості, що й європейська. Найбільший завод з виготовлення вакцин знаходиться якраз в Індії і є джерелом найновіших препаратів. Єдина різниця між індійськими та європейськими вакцинами у складі: перша є цільноклітинною, а друга ацелюлярною. Тобто, цільноклітинна індійська вакцина у європейців з колективним імунітетом викликатиме гострішу місцеву реакцію, тому вони користуються ацелюлярною. Для України ж цільноклітинна індійська підходить більше.

Ускладнення

Загалом ускладнення після вакцинації є передбачені та непередбачені. Передбачені – це ті, які є нормальною реакцією на становлення імунітету, такі як свербіння, набряки, біль. Непередбачені ускладнення, або несприятливі події після імунізації (НППІ), зазвичай виникають через різні фактори. Наприклад, недотримання календаря щеплень, порушення у процесі вакцинації, індивідуальні особливості організму або все разом. Дуже мала ймовірність, що причина важких ускладнень буде у самій вакцині. Всю інформацію про перелік НППІ та останні випадки можна знайти на сайті, згаданому вище.

Медсестра Юлія Нагайчук детальніше розповіла про сам процес введення ін’єкції дітям та дала поради батькам щодо поведінки у кабінеті щеплення. Спікерка також наочно продемонструвала, як правильно тримати дитину під час ін’єкції.

З питань присутніх на зустрічі мам можна було зрозуміти, що дехто з них досить скептично ставиться до слів фахівців. Також лунали тези масово поширені в інтернеті, але нічим не підтверджені. Спікерки їх спростували.

Людей на зустрічі було не так багато, але все ж усі присутні були досить обізнані з темою та в основному підтримували вакцинацію.

«Мене цікавила конкретна вакцина, яку мені порадив імунолог для дитини, а також питання індійських вакцин. У мене троє дітей. Першій дитині я робила всі вакцини згідно з графіком і при цьому вона перехворіла на мононуклеоз, кашлюком, дуже слабкий імунітет мала, тому двом меншим дітям я змістила графік щеплень, вакцинувала у більш старшому віці. А щодо індійської вакцини, спікери не переконали мене її робити, я все-таки буду купувати іншу. Але загалом я «за» вакцинацію», – підсумувала одна з гостей.

Читайте також: У луцьких аптеках з'явилася вакцина від грипу

Оксана КАШТАЛЯН

ФОТО авторки

Загрузка...
Коментарі
Загрузка...
20 січня
Вчора
18.01.2021
17.01.2021
16.01.2021
15.01.2021
14.01.2021