«Люди змінилися. Тепер вирішувати за них не вдасться», - Ігор Гузь про закриття малокомплектних шкіл

31 Серпня 2016, 10:19
1994

Оптимізація малокомплектних шкіл сьогодні залишається однією із найактуальніших проблем на Волині. Місцева влада робить акцент на економії коштів, адже один учень у малій школі обходиться значно дорожче.

Натомість батьки протестують проти закриття кожної школи, адже це «серце» села. До того ж, поки важко уявити, як діти добиратимуться до опорних шкіл у той час, як, наприклад, Любомльщина в рамках оптимізації поки залишається без додаткових автобусів.

Про те, як знайти вихід із непростої ситуації, поспілкувалися із народним депутатом Ігорем Гузем.

– Ігоре Володимировичу, на останній зустрічі із батьками представники районної влади заявляли, що Ви голосували у Верховній Раді за закриття шкіл. Ви голосували за закриття шкіл?

– Не голосував, бо таких рішень Верховної Ради просто не було. Я із самого початку наголошував і наголошую – без дозволу громади школи закривати не можна! Зрозуміло, що простіше перед людьми всю вину перекласти на народного депутата, що винні «десь там», «у Києві». Але я ніколи не розказую, що в наших бідах винні всі, крім нас. Тому якщо є послідовна позиція, ініціатива громади, що школу закривати не можна, я таку позицію буду підтримувати в рамках своєї роботи як депутата-мажоритарника.

Будь-які обговорення закриття шкіл зараз викликають бурю емоцій і протест батьків. Чи виправдані ці протести?

– Батьки мають право протестувати, бо справді є проблема: школи хочуть закривати, але систему опорних шкіл та довезення дітей автобусами поки недостатньо продумали та забезпечили. Зараз є питання, що навіть і без оптимізації діти не всюди можуть комфортно добратися до школи. Мій помічник Ігор Торба, депутат районної ради, постійно буває на зборах селян, люди йому кажуть, що без школи село жити нормально не зможе. Тому наша команда робить все, щоб у селах, де громада реально бореться за свою школу, її не закривали: на рівні району, області чи Києва.

Нещодавно була заява начальника управління освіти ОДА Людмили Плахотної про те, що на Любомльщині поки не виділять нових автобусів, бо тут «зіграли політичні амбіції». Як Ви оцінюєте таку позицію?

– Я не розумію цю позицію адміністрації. Заявляти, що якийсь район «покарають», людей «покарають» – це неправильно. І взагалі, минули часи, коли «вказівки» йшли зверху – минули! Влада має розуміти, що люди стали інші. І я, як депутат, лише виконую волю громадян, допомагаючи реалізувати те, що їм треба, а не вирішую за них. Саме це і є нова якість політики, за яку ми всі боролися. І починається все ось з таких локальних рішень – як-то закривати чи лишити школу. Волинська ОДА повинна бути адміністрацією для всієї Волині, до всіх районів ставитися однаково. Це – неправильний підхід. Якщо в районі не закрили школи, і що, тоді не треба давати автобус, чи як це зрозуміти? Де таку норму прописано в законодавстві?  І, чому від цього повинні страждати діти?

Можливо політичні амбіції, амбіції виконати завдання з Києва за будь-яку ціну якраз є в стінах ОДА. Але треба ж дивитися на позицію людей, на те, чого хоче громада кожного села. Я вважаю, коли є активна позиція громади, що школу потрібно залишати, таке рішення треба підтримувати. Батьки краще знають, де і як вони хочуть навчання для своїх дітей.

З цим питанням Ви їздили на вищий за область рівень - до Міністра освіти і науки Лілії Гриневич. Там вдалося чогось добитися?

– Якраз і для того, щоб зрозуміти ситуацію я організовував зустріч з Міністром. До Лілії Гриневич ми їздили разом із вчителями із округу зокрема і для того, щоб донести свою позицію, що огульно закривати школи не можна. Нам вдалося донести свою думку безпосередньо до Міністра. Чи почули цю позицію і чи дослухаються до неї, покаже час. Але ви ж знаєте, якщо дивитися на рішення голови ОДА Володимира Гунчика і управління освіти, складається таке враження, що їх курс на максимальну економію ніхто із Києва не коригував.

У Любомлі нещодавно були протести батьків проти того, що їх дітей «нібито гвалтують і годують блювотиною». Навіть доходило до того, що дітей з 1 вересня погрожували не пустити в школу. Тоді голова РДА та райради заявили, що винна саме Верховна Рада і написали Вам звернення. То хто ж, зрештою, винен в ситуації?

– Якщо і справді така ситуація, то це – недопрацювання керівництва тих закладів та правоохоронних органів. Гарантувати, щоб таких проблем не було - це їх безпосереднє завдання. Так, до мене надійшло звернення від людей, тому я теж підключуся до цього питання і зверну увагу на такі речі посадовців вищого рівня.

Я із самого початку наголошував – без дозволу громади школи закривати не можна! Треба владі йти до людей і говорити про це. Потрібно спільно шукати шляхи вирішення.

Розмовляла Ганна Марчук

Коментарі
20 Вересня 2016, 16:27
Головне зло - Стрільчук (крутиться як вуж на сковорідці- і нашим, і вашим аби лиш посаду зберегти). У нього спрацьовує лише інстинкт самозбереження. Ким зараз пожертвує Вася.... на кого перекладе відповідальність
18 Серпня 2017, 01:33
Головне Лапіна туди не пускайте-оббере до нитки
Коментар
29/03/2024 Четвер
28.03.2024