Серед озера випірнає острів

09 Липня 2016, 13:00
7229

Найзагадковішим у Любомльському районі вважають тутешні селяни древнє болотисте озеро Мошне, що неподалік села Пехи. Тут немає пляжів і галявин – навколо соснова стіна, суцільно вкрита мохом трясовина. Чужі сюди не ходять, до озера веде один-єдиний путівець крізь чудернацькі корені з-під землі. Кажуть, тут більше гадюк, ніж риби. У місячну повню змії пливуть до загадкового острова, який двічі на рік випірнає з дна на поверхню порослого плеса.

НА ДНІ ПОЧИВАЮТЬ ДРЕВНІ СКАРБИ

Досі про озеро Мошне розміром у 20 га мало що відомо, оскільки водойма серед лісу важкодоступна для дослідників і туристів. На відміну від інших карстових Згоранських озер, воно льодовикового походження. Що свідчить про багатотисячолітню історію озера.

– Його часто плутають з озером Мошне в Шацькому районі. Однак ця перлина загадковіша: непрохідна гущавина і звалені закам’янілі у воді столітні стовбури. Сюди діставатися без провідника небезпечно для життя, – розповів рибалка з 35-літнім стажем Віктор Шостак.

Чоловік погодився провести до озера за умови: від нього ні на крок і попередив, що там є трясовина, яка може засмоктати.

«За однією з версій назва Мошне походить від «мох», мовляв, озеро в суцільному моху. Інша версія – названо від давньоруського слова «мошна», що означає великий гаманець або переносна чи то похідна казна, – припускає краєзнавець Анатолій Віщук. – Якщо провести умовну лінію до озера Мошного неподалік Шацька, то простежується шлях від Білорусі до древнього Володимира-Волинського. Нібито по ньому поверталася з походу княжа дружина і топила в озерах скарби, які не здужала везти крізь трясовину».

Легенду підживлюють перекази, начебто озером цікавилися дослідники Австро-Угорської імперії. Завадила Перша світова війна. Затим тут нібито намагалися відшукати втоплений нацистський «Мессершмітт», мовляв, літак загадково зник чи то саме над Великим Згоранським озером, чи Мошним.

ТАМ ВІДЬМА ЗМІЯМИ ПОВЕЛІВАЄ

Як розповіли місцеві, озеро багате на живність – безліч риби, є навіть вугрі, ящірки, болотяні черепахи і змії. Особливо багато гадюк і вужів.

«Мій прадід розповідав, що гадюки не чіпали людей лише двічі на рік – на Великдень і Трійцю. Тоді й ходили на Мошне рибалити, – розповів тутешній житель 41-річний Олександр Потапчук. – Старожили казали, що тут нечиста сила живе. Тому мусили по плесу солому сипати і палити її перед рибалкою».

Олександр пригадує: якось малим натрапив на зміїне кубло, в якому звивався аж десяток гадюк. Одна вкусила. Дядько відвіз до Любомля. А там – немає сироватки.

«Казали, я дивом вижив, без жодної сироватки. Потім дізнався: через те врятувався, що після Трійці рибалив. Гадюка сили отрути вже не мала», – каже чоловік.

За переказами, древня водойма є потужною енергетичною зоною. Це так зване Місце сили. Тому здавна озеро вважали таким собі шабашем для відьом. Одна з них жила на сусідньому хуторі за панської Польщі.

«Старші люди кажуть, вона по трави на Мошне ходила. Як з’явиться, всі гадюки до неї сповзалися. Бездітні дівки до відьми ходили, вона їм чаклувала. Начебто відьмина хата під час війни згоріла. Відтоді її ніхто не бачив», – переповідає Олександр.

ПІДВОДНИЙ ОСТРІВ СПЛИВАЄ НА ПОВНЮ

Якщо більшість легенд про озеро Мошне не можливо перевірити, то одна таки має реальне підтвердження. Здавна ходили чутки про підводних острів, що спливає на повний місяць.

«Справді, приблизно посередині водойми на дні розташований цілий острів із затоплених плавунів. Часто острів виринає з глибини на поверхню, його носить плесом. А потім він знову занурюється під воду», – розповів бувалий мисливець зі Згоран Василь Силюк.

Чоловік пояснює загадкове пірнання острова тиском підводної течії. Адже Мошне з’єднане з Великим Згоранський озером природним тунелем, яким тече підводна ріка. Коли на озерному шлюзі регулюють рівень вод, тиск у підземному тунелі збільшується. Відтак тисячі тонн води виринають у Мошному. І важкий болотистий острів плавунів піднімається на поверхню озера. Як тільки тиск спадає, острів опускається на дно.

«Це, так би мовити, наші здогади. Що насправді стається – досі таємниця, – зазначає Віктор. – Шкода, ніхто не досліджує цю дику місцину. Хоча люди здавна знають і про цілющі властивості озерної води, яка нібито швидко заліковує виразки на тілі. Значить, щось тут є?»

Мисливець і рибалка з 25-літнім стажем вважає, що загадкове озеро є однією з туристичних перлин Згоранських курортних озер. Щоправда, застерігає курортників самим вирушати до Мошного.

«Навіть не думайте без провідника йти до озеро! По-перше, не кожна машина туди заїде. По-друге, дорогу знають одиниці з місцевих. Та й треба знати всі трясовини, щоб не провалитися в болото. Повірте, це реальна небезпека. Тому на екскурсію – лише зі знаючим місцевим провідником», – застерігає чоловік.

Роман ЖИЖАРА

Коментар
19/04/2024 Четвер
18.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром