Стародавнє місто Любомль – мальовничий куточок поліської України

Районний центр на перетині двох міжнародних шляхів Київ–Варшава і Брест–Львів зі своїм як старовинним, так і прикордонним шармом. До кордону з Євросоюзом – Польщею – всього 15 км, до Білорусії – 50 км. Площа міста 11 986 км². 

Датою заснування міста вважають 1287 рік. Походження назви Любомля пов'язують із його засновником, князем Володимиром Васильковичем. За свідченням літопису, це було улюблене місто князя, яке він укріпив, розбудував і оживив. Любомль став однією з його резиденцій. Тут він перебував разом із князівською канцелярією, приймав послів, давав розпорядження, їздив на полювання в Любомльські пущі. Тут князь укривався від татарського князя Ногая. За словами літописців, тут він любив і відпочивати: «Душа його раділа і в благості перебувала». Одного разу князь Володимир Василькович захоплено вигукнув: «Любо мне здесь» («любо мені тут»). За легендою, саме від цих слів і пішла назва Любомль — улюблене місто князя.

Символікою міста Любомля є герб та прапор. Герб затверджено рішенням Любомльської міської ради № 11/1 від 20 квітня 2000 року. Його автором є краєзнавець із Любомля Микола Дзей. На гербі зображено Георгія Змієборця, повернутого вправо, на червоному полі. Зліва зверху розміщений білий хрест, як символ Волинської землі. Микола Дзей автор і прапора міста. Прапор має вигляд прямокутного полотнища розділеного на три вертикальні смуги, бічні зеленого кольору, середня жовтого, на якій розміщено герб Любомля. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По центральній вулиці знаходиться пам'ятник-погруддя засновнику Любомля Володимиру Васильковичу. 

Трошки далі від погруддя знаходиться на початку однойменної вулиці меморіальна дошка визначної української акторки театру і кіно Наталії Ужвій. Любомль – це її рідне місто, де вона народилася та виросла.

Пам’ятний знак, збудований у честь 2000-річчя Різдва Христового.

На превеликий жаль, там де був колись кінотеатр, тепер супермаркет «Центральний».

Центр міста – прибрано, підметено. Але трохи з клумбами непорядок в плані того, що можна було і їх привести до ладу в плані флористики і ландшафтного дизайну. 


Міський парк кілька років тому засадили молоденькими деревцями, проклали тротуари, зробили дитячі майданчики.





У парку встановили пам'ятник воїнам УПА – борцям за самостійну незалежну Україну. 


Пам'ятник воїнам-афганцям (раніше він стояв в іншому місці, але мерія вирішила його перенести і дещо змінити первинний вигляд). 

Пам'ятник матері і дитини.

Церква Святого Георгія – кам'яний храм, заснування у 1280 році, який зберігся до наших часів. Зараз в ньому знаходиться діюча православна церква.

На фронтоні церкви розміщена фреска-картина Георгія-Побідоносця і діючий годинник.

Праворуч від церкви знаходиться патріотична аптека.

Далі ще одна пам'ятка – городище «Замчище» 13 століття, або «Замкова гора», місцеві жителі називають її «Фосія».

Городище «Замчище» – насипна гора з ровом і штучними підземеллями, де колись був Любомльський Замок. Зараз тут знаходиться Меморіал Слави воїнів, які полягли у Велику Вітчизняну війну.


З Фосії відкривається гарний вид на околиці південно-східної частини міста:

на гімназію:


на залишки Палацу Браницьких:


Нижче Замчища знаходиться вціліла частина Палацу Браницьких – архітектурної пам'ятки державного значення, з якої до наших часів «дожив» тільки південний флігель. 


Зараз тут знаходиться Дитячо-юнацька спортивна школа. 


У 2003 році на базі школи №1 м. Любомля було створено навчально-виховний комплекс "ЗОШ І-ІІІ ст. - районна гімназія ім. Наталії Ужвій".



Ліворуч від церкви Святого Георгія, повернувши в невеличку вуличку, відкривається краєвид на Римо-католицький костел Святої Трійці.


Костел Святої Трійці збережений до наших часів, збудований польським королем Ягайлом в 1412 році. Складається з 2 будівель: костьолу і дзвіниці. В радянські часи був повністю занедбаний і використовувався як склад, то стояв пусткою. Після здобуття незалежності він став діючий і до цих пір ведеться реставрація.

Далі по вулиці – дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, збудована у 1880 році. Вона пережила війну і дійшла до наших часів в незміненому вигляді. В радянські часи була повністю запущеною з вибитими дверима і вікнами. Після здобуття незалежності церкву повністю відреставрували.

І далі по місту.






На кіоск, де продають пресу, не впливають ніякі зміни – при будь якому політичному режимі і владі він уже більше 30 років «одним кольором».

Традиційно на другий день Трійці жителі Любомля святкують День міста.




Будете в Любомлі, обов'язково відвідайте ці визначні місця нашого міста! Повірте, ви, як і Володимир Василькович, скажете: «Любо мне здесь!»











19/03/2024 Вівторок
19.03.2024
18.03.2024